به گزارش ایرنا ، این محققان ساخت این مواد جدید برای قطب كاتد و یا الكترود مثبت باتری را در دویست و چهلمین نشست ملی انجمن شیمی آمریكا (ACS) كه در هفته جاری برگزار شد ، اعلام كردند.

«مارك آلن» دانشجوی فوق دكترای گروه «آنگلا بچلر» دانشمند موسسه فناوری ماساچوست گفت: این منابع جدید برق را می توان در آینده در پارچه یونیفورم یا جلیقه های ضدگلوله بافت و اقدام به ریختن یا پاشیدن آن در ظروف به هر شكل و اندازه ای كرد.

این باتری های سازگار می توانند انرژی مورد نیاز تلفن های هوشمند ، واحد های سامانه های موقعیت یاب جهانی و دیگر وسایل الكترونیكی قابل حمل را تامین كنند.

آلن می گوید: ما در مورد پارچه هایی حرف می زنیم كه باتری نیز هستند.

این باتری ها زمانی كه در لباس بافته شوند می توانند برق گستره وسیعی از وسایل پیشرفته از جمله رادیوی های دستی، وسایل سامانه موقعیت یاب جهانی و وسایل دیجیتالی شخصی را تامین كنند.همچنین می توان این باتری ها را برای شارژ روزانه تلفن های همراه و تلفن های هوشمند نیز مورد استفاده قرار داد.

باتری ها با استفاده از دو الكترود آند و كاتد كه یك الكترولیت آن را از هم جدا كرده، انرژی شیمیایی را به انرژی الكتریكی تبدیل و برق تولید می كند.

پژوهشگران می گویند كاتد جدید از یك ماده فلوراید آهن ساخته شده كه می تواند به زودی به تولید باتری های سبك و انعطاف پذیر با هدر دهی اندك برق و قابلیت شارژ منجر شود.

در واقع آلن تحقیقات سال گذشته آنگلا بلچر و همكارانش در دانشگاه «ام آی تی» را گسترش دادند. آنها برای نخستین بار ویروسی را به عنوان الگوی زیستی برای آماده سازی آند و كاند باتری لیتیومی مهندسی كرد.

این ویروس كه باكتریوفاژ M13 نام دارد، حاوی یك پوشش خارجی از پروتئین است كه هسته داخلی ژن ها را پوشانده است. این ویروس باكتری را عفونی كرده ولی برای مردم بی خطر است.

استفاده از باكتریوفاژ M13 بعنوان یك الگو، نمونه ای از شیمی سبز و یك شیوه دوستدار محیط زیست برای تولید باتری است.

این ویروس پردازش تمامی مواد را در دمای اتاق و در آب فراهم می سازد. این مواد احتمالا از آنچه كه در باتری های كنونی لیتیومی استفاده می شود كم خطر تر است؛ چرا كه با تولید گرمای كمتری ، خطر اشتعال را پایین می آورد.

سربازان مجبورند باتری های سنگین با خود حمل كنند و كاربرد باتری در لباس آنها موجب كاهش زیاد وزنی می شوند كه مجبور به حمل آن هستند.

همین موضوع برای تاجران نیز كاربرد دارد چرا كه آنها نیز برای شارژ لپ تاپ، تلفن همراه و دیگر تجهیزات خود در سفر مجبور به حمل باتری ها و شارژرهای جداگانه هستند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 بهمن 1389    | توسط: مهدی -    |    |
نظرات()